Lütfen cihazınızı dik konuma getiriniz
FB TW IG IN
26 Temmuz 2019

YouTube Premium Neler Getiriyor?

Merakla beklenen YouTube Premium ülkemizde hizmet vermeye başladı. YouTube Premium’u reklamsız bir YouTube deneyimi olarak özetleyebiliriz.

Ücretli dizi, film mecralarının hayatımıza hızla girmesiyle birlikte YouTube, 2010’lu yılların başından bu yana ücretli abonelik sistemine dayanan bir servis üzerinde çalışıyordu. 2014’te karşımıza müzik odaklı Music Key servisi çıkmış, 2015’te bu servis YouTube Red olarak isimlendirilmişti. Bundan yaklaşık 14 ay önce, 17 Mayıs 2018’de ise YouTube Premium yayın hayatına başladı. Öncelikle ABD, Asya ve Avrupa’da hizmet vermeye başladı. Netflix gibi üyelerine ücretli izleme deneyimi sunuyordu ve içerik üreticileri için yeni bir gelir kapısı oldu. Ülkemizde de yayına geçen Premium, reklamsız içerik tüketme deneyimi sunarken herkesin yakındığı arka planda Youtube’da müzik dinleyememe sorununu da ortadan kaldırıyor.

Premium üyeliği ile Spotify rakibi YouTube Müzik uygulamasına erişim, arka planda müzik dinleme, çalma listeleri oluşturma ve paylaşma imkanına sahipsiniz. YouTube orijinal içeriklerini de izlemek mümkün. Aynı zamanda standart Youtube içeriklerini farklı uygulamalarda gezerken kullanabileceğiniz gibi istediğiniz kanalın videolarını indirebilir ve dahili hafızadan silebilirsiniz.

Premium üyeliğine geçiş yapmak için elbette üyelik isteniyor. Bilgisayarınız üzerinden YouTube anasayfada yer alan menüde, YouTube Premium sekmesine tıklayabilir, telefonunuzdan ise profil simgenize tıklayarak adımları takip edebilirsiniz. YouTube Premium üyeliklerinin tamamı ilk 3 ay ücretsiz. Sonrası için belirlenen ücretler ise şöyle;

• Tek kişilik bireysel abonelik paketi: 16,99 TL
• 5 kişilik aile abonelik paketi: 25,99 TL
• Yalnızca YouTube Müzik aboneliği (Bireysel): 13,99 TL
• Yalnızca YouTube Müzik aboneliği (Aile): 20,99 TL

Reklamsız bir YouTube deneyimi elbette akla reklam verenlerin bundan nasıl etkileneceği sorusunu getiriyor. Reklamların Premium üyeleri tarafından görüntülenememesi reklam erişimlerini şüphesiz ki düşürecek bir etken. Kullanıcılara çok sayıda avantaj sunan bu yeni uygulama reklam verenlerde nasıl bir aksiyon ve çözüme yol açacağını zamanla göreceğiz.

Yazar: Burcu Adıgüzel

DİĞER BLOG YAZILARI

LİSTELEMEYE DÖN