Lütfen cihazınızı dik konuma getiriniz
FB TW IG IN
16 Nisan 2019

Takipçi Sayıları Neden Önemli?

Sosyal medyayla birlikte hayatımıza giren bir kavram var. Fenomen! Bu kavrama artık hiç yabancı değiliz. Aslında Vine uygulamasıyla hayatımıza giren bu kelime, sonradan hakkını verircesine Instagram başta olmak üzere diğer mecralara da sıçradı.

Küçük ya da büyük ölçekli hiç fark etmeksizin her işletme, sosyal medya kanallarında fenomen ve YouTuber’larla çalışmakla işe başlıyor. Başlamak istiyor ya da. Bu noktada özellikle markaların ilk baktığı alan takipçi/abone sayısı. Gerçekten bu rakamlar sanıldığı kadar önemli mi? Oradaki rakamlar etkileşimin hakkını veriyor mu? Şimdi biraz bunlara değinelim.

Öncelikle etkileşim dediğimiz olay nedir onunla başlayalım. Etkileşim, sosyal medya üzerinden paylaştığınız gönderilere gelen yorum, beğeni ve diğer bütün aksiyonlardır. Yani bir Instagram profilindeki gönderide 206 beğeni, 15 yorum, 45 kaydedilme varsa bunların toplamı etkileşimdir. Etkileşimle birlikte değerlendirilen bir diğer kırılım da erişimdir. Erişim ise adı üstünde gönderinin toplamda kaç kişiye eriştiğini ifade eder yani bir sosyal medya hesabındaki gönderinin gösterimlerini almış kişilerin sayısıdır. Bir kişi birden fazla gösterim görebileceğinden erişim, gösterimden az olabilir. Gösterim de tam burada devreye giriyor. Mesela bir gönderinizin toplam gösterimi 2000 olsun, bu gönderiye erişen kişi sayısı 1000 olabilir. Yani her bir kişi ortalama olarak 2 kez gönderinizi görmüş sayılabilir.

Şimdi gelelim asıl konuya, takipçi sayılarının önemine. Öncelikle takipçi sayılarının organik olup olmadığını anlamak gerekiyor. Bunun için ileri bir zekaya sahip olmaya ya da herhangi bir sosyal medya tool’una gerek yok. Bir hesabın takipçi sayısı ile gönderilerindeki etkileşim oranına bakmak yeterlidir. Etkileşim olarak sadece beğeni sayısını bile baz alabilirsiniz. Örneğin 20.000 takipçisi olan bir yeme-içme blogger’ının her gönderisindeki beğeni sayısı ortalama 100-200 ise buradaki takipçi sayısı gerçekleri yansıtmıyor demektir. Bu oranın doğruluğunu en az 6’da 1 gibi düşünebiliriz. Yani 20.000 takipçili bir hesabın gönderisindeki beğeni ortalaması 3.000 civarlarında olmalıdır.

Takipçi sayısının organik olduğundan emin olduğumuz bir hesabı ele alalım. Eğer böyle bir hesapla iş birliği yapıp sayfasında reklam vermek istiyorsanız kesinlikle bakmanız gereken yer takipçi sayısı değildir. Takipçilerinin hesap sahibiyle geçtiği etkileşim oranı ve sizin tanıtımını yapmak istediğiniz ürününüzün ilgi alanlarında olup olmadığı. Bu konuda örneklerle gitmek daha doğru olacaktır. Örneğin; özel tasarım çanta yapan bir markanız var. Çantanızın fiyatları ortalama 3 ila 3.500 TL arasında değişiyor. Potansiyel müşteri kitlenizin farkında olmanız sizin sosyal medya iş birliklerinde daha doğru adımlar atmanıza yarayacaktır. Sosyal medyada 100.000 organik takipçisi olan, ancak içerikleri “En ucuz moda kombinim” ya da “100 TL’ye makyaj çantası düzüyorum” olan bir hesapta ürünlerinizi tanıtmanız pek de işe yaramayacaktır. Yani 100.000 bin takipçi adeta puf! Yok olup gider. Bunun yerine yine organik olduğunu düşündüğümüz ama 15.000 takipçisi olan bir hesap (ki bu hesabında paylaşımları genellikle “Paris dönüşü aldıklarım”, 2020 kış renkleri şimdiden belli oldu” şeklindedir) sizin işinize daha çok yarayacaktır. Yani 13.000 takipçili bir hesap satacağınız çanta konusunda 100.000’lik hesabı dövdü.

Yazar: Burcu Adıgüzel

DİĞER BLOG YAZILARI

LİSTELEMEYE DÖN