Lütfen cihazınızı dik konuma getiriniz
FB TW IG IN
22 Ağustos 2019

Sosyal Medyada Neden Rakip Analizi Yapılmalı?

Dijital pazarlamanın en önemli kurallarından biri yaptığınız işi başkalarının da yapıyor olduğunu bilmek ve bunu pazarlama stratejinize dahil etmek.

Rakiplerinizin sosyal medya performansını izlemek ve analiz etmek onların güçlü-zayıf yanlarını keşfetmenizi ve sizin ayrışmanızı sağlar. Bir anlamda ufuk açıcıdır diyebiliriz.

• Rakiplerinizi takipçi sayılarına göre ele alıp bir sıraya koyun.
• Rakiplerinizin sosyal medyada paylaştığı çok etkileşim almış gönderileri inceleyin. Böylece insanların rakiplerinizin gönderisine neden beğeni/yorum bıraktığını inceleyip öne çıkan gönderileri tespit edebilirsiniz.
• Sosyal medya hesaplarında kullandıkları iletişim diline dikkat edin. Sosyal medya her ne kadar görsel bir dünya olsa da iletişim diliniz takipçinize ne kadar hitap ediyorsa o kadar etkileşim alırsınız. Rakiplerinizin hitap şeklini karşılaştırarak kendi iletişim dilinizi bulabilirsiniz.
• Rakiplerinizin rakamlarını yorumlayın. Bir markanın sosyal medya hesaplarındaki etkileşim ve takipçi rakamları bize o marka ile ilgili birçok fikir verebilir. Etkileşim ve takipçi rakamları arasındaki farklar o markanın sosyal medyada gönderiler ile öne çıktığını ya da içerikleri ile takipçiye hitap edebildiğini bize anlatır.

Rakip analizi tüm bunlarla sınırlı olmayıp gönderi paylaşım sıklığı, gönderi paylaşım saati, sosyal sorumluluk projeleri, çekiliş ve yarışma kurguları, markanın gönderilerine gelen yorumların detaylı incelenmesi ve daha birçok adımı barındırır. Fakat marka hakkında bir fikre sahip olmak için temel adımlar yukarıdaki gibidir.

Yazar: Burcu Adıgüzel

DİĞER BLOG YAZILARI

LİSTELEMEYE DÖN