Lütfen cihazınızı dik konuma getiriniz
FB TW IG IN
16 Nisan 2019

İyi Ve Özgün İçerik Sadece Copy Paste Olmayan Mıdır?

Hayatını kaleminden kazananların ve bu kalemi özellikle dijitalde sallayanların en sık duyduğu yönergelerden biridir. ‘’İçerik özgün olsun. Dahası kaliteli olsun.’’ Doğrudur da. Özgün içerik iyi içerik oluşturmanın koşulsuz şüphesiz ilk şartıdır. Lakin; yeterli değildir.

İçeriğe hazırlanın
İlk adım en önemlisi. Hazırlanma aşaması işin mutfağı. O içerikle ilişkili diğer içerikleri taramak, dijitaldeki okunma oranlarına bakmak, eğer bilgi içerikli bir metin yazmayı amaçlıyorsanız yeterli ve doyurucu bilgiye sahip olmak, seo taraması yapmak içeriğinizi özgün kılmanız için mutlaka yapmanız gerekenlerden. İyi bir editör aynı zamanda iyi bir Google kullanıcısı olmalıdır.

İçerik bir yol haritasıdır
Yani; içerik aslında sadece yazılmamalı aynı zamanda da örülmelidir. ‘’Bu içeriği neden yazıyorum?’’ gibi kestirme bir soruyu detaylandırarak ‘’Neden bu yola çıktım, içeriğimin haritası hangi rotayı gösteriyor ve beni nasıl bir sona ulaştıracak?’’ sorularını da sordurmalıdır. Editörün kendisine sorduğu bu soruların cevabı aslında okuyucuları için de cevapladığı sorulardır. Dolayısıyla; her içeriğiniz okuyucunuzda bu soruların cevabının bulunmuş hali olmalıdır.

Gizleyin
Neyi? Oltanızı. Hani şu ‘’call to aciton’’ diye diye dilimize pelesenk olan şeyi. Vazgeçilmezimizi. Tıklattırma becerimizi. Başlıkta ‘’bağırmasını’’ istediğimiz şeyi içeriğinizin içine gizleyerek sinmesini sağlamalısınız. Özgün içerik sadece başlık manipülasyonu yapan ve başlıkta okuyucusuna vaad edeni içerikte yok eden içerik demek değildir. Tam tersi; okuyucuyu içeriğe ne için çektiyseniz onu almasını sağlayın.

Okunmasını istiyorsanız okunmayı kolaylaştırmalısınız
Çok bilindik ama az rastlanır bir durum bu. Doğru Türkçe. İmla hataları, anlatım bozuklukları, yanlış ve yersiz kullanılan kelimeler okuyucunuzun yüksek bir Türkçe dağarcığına sahip olmasını bile gerektirmeden içeriği terk etmesine yol açar. Doğru bağlaç kullanımının ötesinde bir şeyden bahsediyoruz. İçerikte yer alan her cümlenizin bir anlamı, olmazsa olmaz bir varlık gösteriyor olması ve içerikte anlatmak istediğinizi destekler nitelikte olması gerekiyor. İyi yazmak; biraz da çok yazmaktan geçiyor.

Görsel şart mı?
Değil. Ama; gerekli. İçeriğinizi destekleyen görseller kullanın. İçerikte anlatılanı direkt veren standart görseller yerine, indirekt bir yöntemle sadece destekleyici olarak kullanılan görseller içeriğe can veriyor. Eğer bilgi paylaşımı amaçlı yazılan bir içerikten bahsediyorsak; infografik görseller okuyucuda ilgi çekici bir etki bırakıyor ve metnin kolay okunmasını sağlıyor.

RT, fav, like ve göz bebeğimiz paylaş butonları
Eğer sadece ‘’iç dökme’’ motivasyonuyla yazmıyorsanız, hele ki işiniz buysa içeriklerinizin paylaşılmasını önemsiyorsunuz demektir. Dahası, işinizi sürdürebilmenizin yegâne koşullarından biridir bu. İçeriğe iyi hazırlandık, konumuz özgün, olay örgüsü yerinde, call to action bomba etkisinde, typo sıfır, kolay okunur, özgün bir içerik oluşturduk. Tüm bunları yapmanız içeriğinizin çok paylaşılmasını ya da viral olmasını sağlamaya yetmeyebilir. Bunun elbette pek çok farklı dinamiği var. Yazınızın yayınlandığı mecranın bilinirliğinden, kullandığınız anahtar kelimelere, konunun güncel olup olmadığından, yeterince ilgi çekici olup olmamasına kadar onlarca farklı neden sayabiliriz. Peki ya siz iyi bir hikaye anlatıcısı değilseniz? Konunuz her ne ise, okuyucuyla duygusal bağ kurmayan, empati yaratmasını sağlamayan bir şekilde yazıyorsanız içeriğinizin paylaşılma ihtimali düşecektir. Deneyin, daha iyi anlatmayı deneyin.

Yazar: Burcu Adıgüzel

DİĞER BLOG YAZILARI

LİSTELEMEYE DÖN