Lütfen cihazınızı dik konuma getiriniz
FB TW IG IN
11 Eylül 2019

Facebook Beğeni Sayılarını Gizliyor

Beğeni sayılarını gizlemek üzere harekete geçen Instagram’dan sonra sıra Facebook’ta. Facebook da aynı hamleyi yapmaya hazırlanıyor. Henüz test aşamasında olan uygulamanın, kullanıcıların beğeni sayısı yerine daha çok fotoğraf, metin, özetle içerik paylaşmasına yönlendirmek olduğu söyleniyor.

Uygulamalarda gizli özellikleri keşfetmesiyle tanınan Jane Manchun Wong, Facebook'un da Android uygulamasında beğeni sayılarını gizleme özelliğini test ettiğini keşfetti. Bunun üzerine Facebook ise beğeni sayılarını platformdan kaldırmayı test etmeye hazırlandıkları haberini doğruladı. Hem Instagram hem de Facebook için uygulanması beklenen bu yöntem, platformu kullanan kişilerin kendilerini ve hesaplarını başkalarıyla kıyaslamanın önüne geçmek için bir önlem. Uygulama, Instagram'da 7 farklı ülkede şu an test ediliyor. Şirket, detayları henüz resmi olarak paylaşmadı.

Zuckerberg ve ekibi özellikle gençler tarafından yoğun olarak kullanılan bu platformların onlar üzerindeki psikolojik etkileri dikkate aldığı ve güncellemelerini buna göre yaptıklarını söylüyor. Twitter’ın da aynı sebeple retweet sayılarını gizlemeyi test etmeye başlaması bilinenler arasında.

Yazar: Burcu Adıgüzel

DİĞER BLOG YAZILARI

LİSTELEMEYE DÖN