Lütfen cihazınızı dik konuma getiriniz
FB TW IG IN
23 Mart 2020

Evden Çalışıyoruz. Peki Nasıl?

Evden Çalışıyoruz. Peki Nasıl?
Evde Kal çağrısını destekledik ve Digital Case Media olarak evden çalışıyoruz. Peki online olarak çalışmanın etkin yolları neler ve bunu nasıl bir avantaja dönüştürebiliriz?

Yüz yüze sınırlı iletişim
Evden çalışmaya başladığımızda yaşadığımız en temel sorunlardan biri eğer evinizi ailenizle ya da ev arkadaşlarınızla paylaşıyorsanız iletişim kurma sınırının nerede başlayıp nerede biteceği. Evden çalışıyoruz ve iş arkadaşlarımızla online iletişim kuruyoruz. Evin diğer üyeleriyle iletişimi iş saatleri içerisinde sınırlandırmazsak konsantrasyonumuzun bozulması an meselesi. Bu nedenle mesai saatleri içerisinde diğer iletişimlerin net bir şekilde sınırlandırılması şart.

Kendi alanınızı yaratmak
Bir diğer deyişle; ofisinizi eve taşımak. Bu konforu evde yaratmak önemli. Bilgisayarınız, telefonunuz, dökümanlarınız ve kullandığınız tüm kaynaklar bir düzen içerisinde ve ulaşılabilir olmalı. Teknik ekipmanların yetersizliği, kaynak sorunu gibi sıkıntılar yaşıyorsanız mentorlarınızdan destek istemelisiniz.

Rutinlerinizi oluşturmak
Evden çalışmak demek, günün tamamını bilgisayar başında geçirmek demek olmamalı. Zamanı daha iyi yönetmenizi gerektirecek online çalışmanın en önemli kuralı; saatlerinizi doğru belirlemek olmalı. Uyanma, kahvaltı, çalışma, molalar, yemek vs gibi bir rutin ile işlerin yığılmasını önleyebilir, daha verimli bir sistem kurabilirsiniz. Kişisel disiplin bu noktada devreye giriyor ve belki de bu zamana kadar çok önemsemediğiniz disiplinli çalışmanın önemini görüyorsunuz.

Sosyal medya detoksu
Evden çalışırken adaptasyonun bozulması ofis ortamına göre daha kolay olabiliyor. Sosyal medya da adaptasyon bozmak için birebir bir alan. Oluşturduğunuz rutinin içerisine sosyal medyayı kullanmak için belli bir zamanı da ekleyin ve iş saatlerinde detoks uygulayın.

Yalnızlık mı kollektivizm mi?
Kollektif üretimin yaratıcılığı beslediği, fikrin yeni bir fikri desteklediği bir gerçekken, yalnız çalışma sırasında yaratıcılığınızı nasıl koruyacaksınız? Özellikle sürekli evden çalışanlar için tavsiyemiz; meslektaşlarıyla iletişimlerini güçlü tutmaları, sektörel yenilikleri seminerler, konferanslar gibi etkinliklere de katılarak takip etmeleri. Sosyal medyada iş yaptığınız alana dair hesapları takip etmek, varsa ekibinizdeki diğer insanlarla fikir paylaşmak için zaman yaratmak da yaratıcılığınızı diri tutacaktır.

Tüm bunların yanında sizi yarı yolda bırakmayacak bir bilgisayar, sürekli ve güçlü bir internet ağı, kesintisiz güç kaynağı gibi gereksinimlerinizin de eksiksiz olması gerektiğini söyleyerek bitirelim.

DİĞER BLOG YAZILARI

LİSTELEMEYE DÖN